Dekorace podle Feng Shui

23.11.2017

Když jsem byla malá, moje maminka měla v celém domě velké množství různých dekorací. Výšivky, prostírání, obrázky, obrázky obrázků, skleničky apod. Neměla jsem to ráda, zejména když přišlo období úklidu, kdy se muselo všechno sundat, vyklidit, omýt a zase vrátit zpět. Jako dítě jsem to nechápala. "Proč to tam musí být? Proč to tam dává? To JÁ nikdy mít nebudu" :-).

K čemu vlastně slouží dekorace? Je nutné mít nějakou dekoraci? Jak důležité je barvově sladit dekoraci s interiérem?....Hodně důležité.

Moje maminka byla extrém na dekorace, nicméně dnes již vím, že každý detail a tedy doplněk či dekorace mohou být důležité. Říkáte si, co to má co společného s Feng Shui? Hodně..... Feng Shui harmonizuje prostor i dle prvků/elementů a tedy zároveň i dle barev, tvarů, látek apod. Každý prvek má přiřazenu optimální barvu a tvar. A s tím vším Feng Shui pracuje.

A k čemu tedy slouží dekorace? Dokáže jediná dekorace zharmonizovat celý prostor?... Nedokáže. Dekorace nebo chcete-li doplňky jsou skutečně jen doplňky do celkového prostředí. Chcete-li harmonizovat celý prostor, pak je nutné postupovat systematicky a v co největším rozsahu. Je třeba promyslet, jakou změnu chceme, potřebujeme a jaký sektor v domě chceme harmonizovat, co nás trápí, na čem potřebujeme zapracovat, následně je potřeba uklidit a vyklidit harmonizovaný prostor. Více o tématu úklid viz článek: Jarní úklid s Feng Shui

Pokud máme vše řádně promyšleno, můžeme se vrhnout na úpravy.

Jako základní pomůcku na dekorace můžeme použít trigram Bagua. Díky Bagua rozdělujeme prostor na osm výsečí dle světových stran. Každému sektoru je přiřazeno číslo, trigram, světová strana a jeden z Pěti prvků, se kterými pracuje Feng Shui. Každému sektoru je přiřazena určitá úroveň oblasti života. Pomocí Bagua provádíme analýzu prostoru a tím Bagua napomáhá při harmonizaci jednotlivých oblastí života. Každému prvku jsou přiřazeny optimální barvy, prvek a tvar. A tímto se budeme nyní zabývat.

Jak tedy začít?

Je dobré použít půdorys vašeho bytu či domu. Pokud jej nemáte k dispozici v přesném měřítku, udělejte si sami nákres. Vezměte si kompas, postavte se k vstupním dveřím,změřte a zakreslete na nákres světové strany (na jakou světovou stranu leží vchod, ložnice, kuchyň apod.). Je nutné zaznamenat na nákres všech 8 světových stran (S, SV, V, J, JV, JZ, Z, SZ + střed). Nyní nám jde o alespoň hrubý odhad, kde se ve vašem prostoru nacházejí světové strany. Pokud bychom chtěli detailní nákres, pak by bylo nutné zaměřit i usazení domu nebo bytového domu, kde se nachází harmonizovaný prostor. A vše včetně světových stran rozkreslit na půdorys.

Pro výběr a určení dekoračních předmětů použijeme Pět prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda). Každý prvek přiřadíme ke světové straně. K prvku přiřadíme barvu a tvar.

První zásadou je nutné dodržení metody Škola formy. Pomocí Školy formy zajišťujeme dobrou funkčnost prostoru a logické uspořádání nábytku. Využíváme jí pro správné umístění postele, posezení, pracovního stolu, kuchyně atd. Je nutné, aby střed místnosti byl vždy volný a energie mohla plynout. V kuchyni či jídelně zasuňte židle ke stolu, neměly by vyčnívat. Posuňte nábytek v místnostech tak, aby střed byl volný. Zároveň uvolněte prostory kolem oken, aby bylo možné s nimi volně manipulovat. Nestavte do chodeb překážky ve formě velkých křesel, nábytku apod.

Řekněme, že vstup do našeho domu/bytu je na východě. Východu převládá prvek dřeva, barvu má zejména zelenou a zlatou a tvar válec či vertikální obdélník.

Co můžeme s prostorem kolem vchodu udělat, známe-li barvu, prvek a tvar?

Můžeme vymalovat vstupní chodbu do zelené barvy. Můžeme vstupní prostor doplnit o prvky dřeva. Dřevěné sošky, dřevěný obrázek s krajinou. Pořídit dřevěné vstupní dveře nebo je alespoň natřít barvou dřeva. Východní stranu mějte dobře osvětlenou v dalších fázích dne. Po východu slunce se slunko přesune a bude svítit do jiných světových stran, proto je nutné, aby byl prostor osvětlen. Vstupní prostor nikdy neomezujte velkými skříněmi a botníky.

Pamatujte také, že vchod je branou do srdce, do našeho života. Vchodem k nám přichází nejvíce energie. Je tedy nutné se o vstup do domova velmi jemně starat, neboť péče a úprava tohoto sektoru ovlivňuje kvalitu vstupující energie.

Feng Shui je krásná a barevná hra, tak si hrajme :-).


V některých publikacích jsem se dočetla, že prostor lze posoudit bez zaměření světových stran. Stačí použít trigram Bagua a hlavní vchod umístit v dolní části Bagua. Následně aplikovat sektory dle rozkreslené Bagua. S tímto nemám zkušenosti a osobně bych se do toho ani nepouštěla. Feng Shui může velice rychle a snadno pomoci, ale chybnou aplikaci zase naopak může způsobit zhoršení harmonizované situace.

Poznámka:

Uvádím pouze jednoduchý návod. Pro řádné posouzení a výběr dekorace je nutné zpracovat celou analýzu prostoru. Také je nutné zabývat se osobami, které v prostoru žijí a které prostor sdílejí. Vše musí být v harmonii všech členů žijících ve společné domácnosti a to včetně domácích zvířat.

Přečtete si také článek  Jak vlastně Feng Shui funguje, kde se o Feng Shui dozvíte více.


© 2016 Nebeský domov / Sestaveno s láskou a něhou, všechna práva na harmonii vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky